Povijest škole
Ivan Marko Lukačić
Hrvatski skladatelj i orguljaš (Šibenik, kršten 17. IV. 1587 – Split, 20. IX. 1648)
Kao dječak bio je primljen u red franjevaca konventualaca u Šibeniku. Školovao se (teologija, glazba) u Italiji, u Rimu je 1615. postigao stupanj »magister musices«. Vjerojatno mu je učitelj glazbe bio franjevac Giacomo Finetti. Vrativši se u Dalmaciju 1618., prvo je djelovao u Šibeniku, a potom u Splitu, gdje je 1620. bio imenovan gvardijanom samostana sv. Frane (na obali) i postao maestro di cappella i orguljaš splitske katedrale u službi nadbiskupa Sforze Ponzonija. Te je dužnosti obavljao gotovo trideset godina, do smrti. U splitskome je samostanu podučavao glazbu, a kao glazbenik gostovao je višekratno i u Šibeniku. Lukačić je ostavio samo jednu zbirku svojih skladbi, tiskanu pod naslovom Svete pjesme (Sacrae cantiones) 1620. u Veneciji u tiskari Angela Gardana. Zbirka sadrži 27 duhovnih koncerata (moteta), od kojih je šest za jedan glas, 14 za dva glasa, tri za tri glasa, dva za četiri glasa, jedan za četiri ili pet glasova i jedan za pet glasova, sve uz pratnju orguljskoga basso continuo. Skladbe za jedan, dva i tri glasa bliže su monodijskomu stilu ranoga baroka, dok se četveroglasne i peteroglasne skladbe temelje na izmjenama solističkih i tutti odlomaka u stilskoj renesansno-baroknoj mješavini. Ranobarokne koncertantne skladbe očituju naglašenu subjektivnost u tumačenju uglazbljenoga teksta, što je postignuto napose naglim ritmičkim kontrastiranjima i bogatim koloriranjem pjevačke dionice. Uz skladateljsku djelatnost sličnoga profila u hrvatskim zemljama Talijana T. Cecchinija, G. Pulitija i D. Nembrija te V. Jelića, Lukačićevo uvođenje elemenata ranobarokne eskpresivne monodičnosti označilo je iskorak spram skladateljskoj modernosti i ažurnosti u ranome XVII. stoljeću.
Šibenska glazbena škola bez prekida postoji od 1935. godine, kada je ustrojena kao privatna škola. Pedesetih i šezdesetih godina, a dijelom i sedamdesetih godina je samo osnovna škola, a od 1977. postaje srednja škola u sklopu Centra za odgoj i usmjereno obrazovanje kadrova u upravi i društvenim djelatnostima Šibenik.
30. listopada 1991. godine Odlukom Skupštine općine Šibenik odobreno je osnivanje Glazbene škole Ivana Lukačića. Utvrđivanje uvjeta za početak rada odobrilo je Ministarstvo kulture i prosvjete svojim rješenjem od 16. ožujka 1993. godine kojim odobrava Glazbenoj školi Ivana Lukačića Šibenik – Splitska 2 početak rada za izvođenje nastavnog plana:
- srednjeg školstva u području rada glazbena umjetnost za programe: glazbenik-teorijski smjer, glazbenik pjevač, glazbenik klavirist, glazbenik violinist, glazbenik violist, glazbenik violončelist, glazbenik flautist, glazbenik oboist, glazbenik klarinetist, glazbenik saksofonist, glazbenik trubač, glazbenik kornist, glazbenik trombonist i glazbenik gitarist.
- osnovnog školstva za programe: glasovir, violina, violončelo, blok-flauta, flauta, klarinet, saksofon, oboa, trombon, truba, gitara, harmonika, te priprema programa za osnovnu glazbenu školu.
Škola je u proteklom razdoblju dosegla kvalitetu u kadrovskoj ekipiranosti, ravnomjernoj zastupljenosti svih odjela, stabilnosti dotoka nadarenih učenika. Težište škole je stalno poticati deficitarna zanimanja.
Glazbena škola Ivana Lukačića je srednja umjetnička škola u kojoj je organizirana nastava predškolskog i osnovnog glazbenog obrazovanja, te srednjeg – šestogodišnjeg (pripremna i srednja škola) i četverogodišnjega (srednja škola) programa obrazovanja različitih profila glazbene umjetnosti (klavir, violina, viola, violončelo, gitara, flauta,oboa, klarinet, saksofon, truba, trombon, pjevanje, glazbena teorija).
O školi skrbi njezin osnivač Šibensko-kninska županija. Školom upravlja ravnatelj i školski odbor, a o struci brinu pročelnici stručnih odjela na razini cijele škole. U tom smislu su ustrojena vijeća i odjeli koji raspravljaju i odlučuju o stručnim i organizacijskim programima škole.
Dan škole obilježava se 17. travnja kad je kršten Ivan Marko Lukačić.