Klavirski odjel
Klavir i orgulje
Prednosti za djecu: Učenje klavira i orgulja razvija finu motoriku, koncentraciju i strpljenje. Djeca koja sviraju klavir često pokazuju bolje rezultate u matematici i čitanju zbog razvijenih kognitivnih vještina. Sviranje orgulja dodatno poboljšava koordinaciju i multitasking sposobnosti.
Nastavnici:
- Tina Banovac | nastavnica orgulja
- Jelena Barbača, prof. | nastavnica klavira
- Mirjana Erceg Runjić, prof. | nastavnica klavira
- Sanja Grubelić, mag. mus. | nastavnica klavira
- Helena Jurin, prof. | nastavnica klavira
- Gordana Pavić, prof. mentor | nastavnica klavira
- Kristina Pešić, prof. | nastavnica klavira
- Mara Sekso, mag. mus. | nastavnica klavira
- Tina Štrkalj, prof. | nastavnica klavira
Klavir
Klavir je jedan od najvažnijih instrumenata u povijesti glazbe. Njegova povijest seže do 18. stoljeća, kada je Bartolomeo Cristofori izumio prvi klavir. Klavir ima širok raspon tonova, od najnižih basova do najviših soprana, što ga čini izuzetno svestranim instrumentom. Koristi se u raznim glazbenim žanrovima, uključujući klasičnu, jazz, pop i rock glazbu. Klavir omogućava izvođačima da izraze svoje emocije kroz glazbu, bilo da se radi o nježnim baladama ili energičnim skladbama. Učenje sviranja klavira nije samo umjetnički izraz, već i sredstvo za razvoj važnih životnih vještina. Fina motorika, koja je ključna za precizno pritiskanje tipki i pedala, samo je početak. Koncentracija i strpljenje koje se razvijaju kroz satove vježbanja pomažu djeci da postanu bolji učenici i kasnije, bolji profesionalci. Zanimljivo je da ove vještine imaju širi utjecaj na akademski uspjeh; istraživanja pokazuju da djeca koja sviraju klavir često nadmašuju svoje vršnjake u matematici i čitanju. Ovo se pripisuje poboljšanju kognitivnih funkcija kao što su pamćenje, logičko razmišljanje i prepoznavanje uzoraka.
Orgulje
Orgulje su impresivan instrument s bogatom poviješću, često povezan s crkvenom glazbom. Orgulje se sastoje od brojnih cijevi koje proizvode različite tonove, a sviranje orgulja zahtijeva koordinaciju ruku i nogu za stvaranje složenih harmonija. Orgulje su poznate po svom snažnom i svečanom zvuku, koji može ispuniti cijelu crkvu ili koncertnu dvoranu. Sviranje orgulja, koje zahtijeva istovremeno korištenje ruku i nogu, dodatno povećava sposobnost koordinacije i multitaskinga. Ove sposobnosti su iznimno korisne u današnjem brzom i tehnološki orijentiranom svijetu, gdje je sposobnost brze adaptacije i obavljanja više zadataka odjednom cijenjena. Kroz glazbeno obrazovanje, djeca ne samo da uče kako svirati instrument, već i kako usmjeriti svoju pažnju, upravljati vremenom i postaviti temelje za cjeloživotno učenje i rast.